Svätomartinská husa sa začína už v novembri

martin

Všetci vieme, že obdobie tradičných husacích hodov sa spája s jeseňou. Svätomartinská husa je ale priamo spojená so svätým Martinom Tourským. Na Slovensku sa spája hlavne s Martinovými meninami

Ako sme vám už priblížili časť z historických povestí, ako vznikla táto tradícia, v našom predchádzajúcom blogu. Týchto povestí je ale omnoho viac, a dokonca sa rozdielne povesti spájajú s rozdielnymi oblasťami, keďže sv. Martin cestoval po veľkej časti Európy. 

Landauská hus

Sv. Martin sa u nás najčastejšie zobrazuje na bielom koni, len s polovicou plášťa a žobrákom. Legenda totiž hovorí, že v jednej mrazivej noci stretol na svojej ceste sv. Martin nahého a premrznutého žobráka. Neváhal a hneď si rozťal plášť na 2 polovice, aby pomohol žobrákovi sa zahriať. Vraj sa mu nasledujúcu noc zjavil Kristus, ktorý bol oblečený práve v tejto polovici plášťa. 

Dňa 11.11 na Slovensku oslavuje Martin svoje meniny. O jeho príchode na bielom koni sa vraví, že k nám prináša už len sneh, chladné a mrazivé noci, a dlhé večeri.

Ku sviatku sv. Martina neodmysliteľne patrila dobre vykŕmená a upečená svätomartinská hus. Zároveň, máme k tomuto sviatku aj porekadlo – Na svätého Martina, plače husia rodina. Na svätého Martina, kúri sa z komína.

malokarpatska oblasť,Slovenský Grob,tradičné recepty,husacina,lokše

Okrem výborných pečených husí a kačíc, sa pri príležitosti svätomartinských osláv zároveň ochutnáva aj mladé vínko. Vo Francúzsku ho poznajú pod iným názvom – božolé. Je to prvé vínko, ktoré sa požehnáva. Toto víno nie je ešte také ustálené, je viac búrlivé a dalo by sa povedať rozšafné. Každý rok je toto vínko iné a podľa jeho chuti sa dá predpokladať, ako bude chutiť už vyzreté víno. 

Mladé vínka, ktoré budete môcť ochutnať v našej domácej reštaurácii pochádzajú z Malokarpatskej oblasti. Určite oceníte ich vynikajúcu chuť a zároveň budete môcť vedieť, aké vínka v tomto roku očakávať. 

Tešíme sa na vás!

Obsah článku

Ďaľšie články